SKOLYOZ NEDİR?

Skolyoz omurganın sağa veya sola 10 derece eğriliği demektir. Ayrıca omurga kendi etrafında da dönmektedir.Normal omurga vücuda arkadan bakıldığında düz olmalıdır. Fakat, skolyozlu bir omurgaya arkadan bakıldığında, yana doğru bir eğrilik görülür. Skolyoz tek bölgede eğrilik veya birkaç bölgede eğrilik şeklinde görülebilir.

Skolyoz tüm yaşlarda görülebilir. Küçük yaşta başlayanlar skolyozlar olduğu gibi erişkinlerde de ergenlikten itibaren var olan veya yeni ortaya çıkan erişkin skolyozu görülebilir. Skolyoz, kemik yapısındaki bozukluklara ve çeşitli kas, sinir ve bağ dokusu hastalıklarına bağlı olabilir.

Ancak en sık gördüğümüz skolyoz tipi nedenini tam olarak aydınlatamadığımız “idiyopatik” skolyozdur. Nedeni bilinmeyen skolyoz olarak da adlandırılır. İdiyopatik skolyozun ergenlik çağına giren çocukların %1 ile 3 ünde görülür. Bunların büyük çoğunluğu fark edilmeyecek kadar küçüktür. Ancak az bir kısmı fark edilecek derecelere ulaşabilir ve tedavi gerektirebilir. Skolyoz kız çocuklarında erkeklere oranla 8-10 kat daha fazla görülür.

treatments-details

Korse Nedir ve Neden Üretilirler?

Korseler kişiden alçı ölçü alınarak plastik, metal ve kumaş karışımından kişiye özel üretilirler. Skolyozun şekline göre leğen kemiklerinden boyna kadar uzanabilirler. Korse uygulamalarındaki prensip 3 boyutlu bası oluşturarak eğriliklerle birlikte torsiyonu düzeltmek amaçlanır.

Korse elbiselerin altına giyilir ve genelde dıştan farkedilmez. Korse giyen çocuklar normal hayatlarına devam edebilirler ve korse içinde becerebildikleri tüm aktivitelere izin verilir.

treatments-details

Korse Nasıl Kullanılır?

Korse hergün daha uzun süre takılmaya çalışarak 3 hafta içinde günde 23 saat takılmaya başlanır. Kullanım sırasında mutlaka cilt hergün yara- sürtünme ve morarmalara karşı kontrol edilmelidir. Korse altına mutlaka bir pamuklu tişört (mümkünse dikişsiz) giyilmelidir. Tişörtün korsenin altında katlanmasına izin verilmemelidir. Korse ortez teknikeri ve doktorun tam tarif ettiği (ilk taktığındaki gibi) takılmalıdır. Korse kullanılırken günlük egzersizlere devam edilmelidir.

 • Korse iki tarafa doğru açılarak içine girilir. Korse yeniyken sert olup daha zor açılır.
 • Korsenin bantları mutlaka dışarda kalmalıdır.
 • Korse daha sonra aşağı doğru itilerek kaburgalar ile leğen kemikleri üzerine oturtulur.
 • Korseyi kapatan yardımcı bir eliyle korseyi konveks taraftan iterken diğer eliyle velkro bantları sıkar.
 • Korse bantlarının kapatılması her zaman aşağıdan yukarıya doğru yapılmalıdır.
 • Bantlar en son tekrar kontrol edilmelidir.
 • Korse mutlaka kullanılabilecek en sıkı pozisyonda kullanılmalı, korse üzerinizde hareket etmemelidir.

Cildi Korumak İçin Dikkat Edilmesi Gereken Konular

 • Günlük duş alınmalı
 • Özellikle basıncın fazla olduğu noktalara alkol ile friksiyon şeklinde masaj yapılırsa bu noktalarda 2-3 hafta içinde cilt kalınlaşır ve korseye bağlı bası yarası oluşmaz.
 • Korse çıkarıldıktan sonra özellikle basınç noktalarında ciltte kızarıklık aranmalıdır. Bu kızarıkılık normalde korse çıkarıldıktan 30 dakika sonra kaybolur. Eğer kızarıklık daha uzun sürerse korse için ayarlamalar yapılmalıdır.
 • Ciltte açılma ya da yara varsa korse tedavisine ara verilmeli ve korse kontrolden geçirilmelidir.
 • Bazen bel ve legen kemikleri üzerindeki cilt koyulaşır. Korse tedavisi bittikten sonra cilt rengi normale döneceği için endişe edilmemesi gereken bir durumdur.
treatments-details

Korse Takip Süresi

Korse tedavisi yakın takip gerektirir. 3 aylık kontrolller ya da daha sık aralıklarla yapılan kontroller gerekebilir.